Természeti Erőforrások Kutató Központ
A XXI. század egyeteme meghatározó szerepet tölt be a tudásalapú gazdaság és társadalom innovációs struktúrájában, funkciójának tekinti az oktatás és kutatás mellett a tudás gazdasági tevékenységgé alakítását.
A több évszázados hagyományokkal rendelkező Soproni Egyetem tudatosan felvállalja a gazdasági-társadalmi szerepét. Az európai felsőoktatás egyik meghatározó intézményeként a kutatás-fejlesztés-innováció-oktatás komplex tevékenységi körének fontos színtere, amely folyamatosan fejleszti humán és tárgyi infrastruktúráját. A magasszintű felsőfokú képzés mellett professzionális szolgáltatást nyújt, kiterjesztve azt az alkalmazott kutatásokra, a szakértésre és a tanácsadásra is.
A Térségi Infrastrukturális Operatív Program keretében több jelentős beruházást valósítottunk meg. Ezek közül kiemelkedik a „Felsőoktatási tevékenységek színvonalának emeléséhez szükséges infrastrukturális és informatikai fejlesztések” (TIOP-1.3.1/07/2/2F-2009-0008) c. pályázati beruházás, amely lehetővé tette a Természeti Erőforrások Kutató Központ létrehozását (TEKK, angolul Natural Resources Research Center, NRRC). Ebben a nettó közel 4000 m2-es új épületben mintegy 80 új, vagy megújult laboratóriumi helyiség kapott helyet a teljesen felújított Tanüzem mellett. A pályázat keretében beszerzett nagyszámú, modern state-of-art műszer és kutatóeszköz hozzájárul az oktatás színvonalának emeléséhez, új lehetőségeket nyit a kutatások és szolgáltatások terén, bővítheti kapcsolatainkat az ipar és a gazdasági élet szereplőivel.
A TEKK (NRRC) hagyományosnak tekinthető kutatási területeink magasabb szintű művelése mellett új lehetőségeket is kínál. Ezek közül kiemelkedik a nanotechnológia, a speciális anyagvizsgálatok, a faanyag modifikáció, az alternatív energetika, a robotika, a polimerfeldolgozás, a környezetvédelem, a geofizika, a genetika, a talajtan, a geoinformatika, a levegő- és növénykémia.
A Természeti Erőforrások Kutató Központ fontos helyszíne az egyetemi tudásbázis komplex alkalmazásának, az inter- és transzdiszciplináris kutatásoknak, amelyben magasan képzett, nemzetközi tapasztalatokkal is rendelkező oktatók és kutatók dolgoznak, lehetőségeket kapnak a kutatásra és tudományos szolgáltatásra a doktoranduszok és a tudományos diákkörökben dolgozó hallgatók is.
Kiemelten kezeljük az akkreditált méréseket és vizsgálatokat, amelyek a hagyományosnak tekinthető gép- és munkahelybiztonsági, fa illetve papír vonatkozású anyag- és termékvizsgálati tevékenységek mellett környezetvédelmi, speciális anyagvizsgálati, talajmechanikai és az építési anyagok tűzvédelmi vizsgálataival bővülnek ki.
Meggyőződésünk, hogy a Természeti Erőforrások Kutató Központ hozzájárul ahhoz, hogy a Soproni Egyetem releváns tudást közvetítsen, a gyakorlatban alkalmazható kutatási eredményeket érjen el és ily módon egyre bővülő kompetenciákkal álljon az ország és kiemelten a Nyugat-dunántúli Régió szolgálatában.
Bízunk abban, hogy rövidesen Önt is partnereink között üdvözölhetjük!
Prof. Dr. Faragó Sándor, a Soproni Egyetem rektora (2012)
Kari laboratóriumok
Faalapú Termékek és Technológiák Intézet
Bognár József Kompozit Laboratórium
- Anyag előkészítő laboratórium
- Lemezipari laboratórium
- Polimertechnikai laboratórium
- Papíripari technológiák laboratórium
- Kémia laboratórium
- Bódig József Roncsolásmentes faanyagvizsgálati laboratórium
- OSJER Labor
- Lézeres megmunkáló laboratórium (vágás, gravírozás)
- Modellező műhely (fa, műanyag, fólia, habmegmunkálásra alkalmas)
- Felületvizsgáló laboratórium
Faipari Gépészeti Intézet
- Légtechnikaenergetika laboratórium
- Energetika laboratórium
- CNC laboratórium
- FESTOmechatronikai laboratórium
- Metallográfia és szerszámtechnika laboratórium
- Kísérleti forgácsoló laboratórium
- CADCAM labor
- Gépszerelő műhely fa és fémipari megmunkáló gépekkel
Fizikai és Elektrotechnika Intézet
- Optikai laboratórium
Faanyagtudományi Intézet
- Faanatómiai laboratórium
- Általános anyagvizsgálati laboratórium
- Fafizika laboratórium
- Anyagvizsgálati laboratórium
- Speciális anyagvizsgálati laboratórium
- Gyarmati Béla Faanyagvédelmi laboratórium
Kutatóközpont elérhetőségei
Simonyi Károly Kar
Dr. Pásztory Zoltán - tudományos főmunkatárs
+36 99 518 298
+36 20 325 49 55
pasztory.zoltan@uni-sopron.hu